Říční inženýrství a morfologie

1. Říční inženýrství - obsah a náplň disciplíny

Vodní tok - jeho význam a využití, charakteristika toku, korytotvorné a hydrogeomorfologické procesy; vodní tok jako ekologický komplex; podpora migrační průchodnosti toků a podpora vzniku habitatů ve vodním prostředí; ukázka časových změn říčních systémů  (distanční sledování). (Sklenář)  

2. Struktura proudu v korytě s pevným a pohyblivým dnem

Ovlivnění rychlostního profilu podmínkami v korytě - vliv drsnosti, ledové pokrývky, sekundárního proudění, chodu splavenin; koncentrační profil nesených splavenin. (Matoušek)  

3. Hydraulika koryt s pevným dnem: odpory proudění

Zrnová drsnost; drsnost vegetace. (Sklenář)

4. Hydraulika koryt s pevným dnem

Mikrodrsnost; makrodrsnost; říční průzkum; odběr vzorků; vyhodnocení odporů proudění. (Sklenář)

5. Povodně a protipovodňová ochrana, analýza rizik

Postup a formování povodňové vlny; způsoby numerického řešení; volba technických a organizačních opatření - jejich filozofie, návrh a realizace; riziková analýza; ukázky případových studii. (Sklenář)

7. Hydraulika koryt s pevným dnem

Řešení a návrh složeného a meandrujícího koryta. (Sklenář)

6. Chod splavenin v korytě s pohyblivým dnem

Definice rovnovážného stavu při proudění s chodem sedimentu, počátek pohybu sedimentu (Shieldsovo kritérium), dnové útvary, drsnost dna, režimy chodu splavenin; transportní rovnice a modelování ustáleného rovnoměrného proudění s chodem splavenin. (Matoušek)

8. Morfodynamické odezvy koryta s pohyblivým dnem

Definice nerovnovážného stavu proudění s chodem sedimentu, procesy zanášení a vymílání, formulace matematického modelu pro nerovnovážný stav, analýza krátkodobé a dlouhodobé odezvy; zásady fyzikálního modelování chodu splavenin, demonstrace v laboratorním žlabu. (Matoušek)

10. Technické a revitalizační úpravy toků

Přístupy k řešení úprav koryt toků v intravilánu a extravilánu; druhy hydraulického namáhání a jejich stanovení; materiály pro klasické a moderní způsoby opevnění a jejich volba;  stabilita břehů a dna, kvantifikace postupu břehové eroze, souvislost s antropogenní činností v povodích- rovnice kvalitativní odezvy. (Sklenář)

9. Eroze a zanášení koryt

Druhy erozní a výmolné činnosti, hlavní případy výskytu; vznik a vývoj výmolů a ohrožení  konstrukcí na VT, prognóza rozsahu a místa výskytu, preventivní opatření, demonstrace v laboratorním žlabu. (Sklenář)

11. Disperzně-difuzní procesy v korytě, šíření znečištění tokem

Advekčně-disperzní rovnice a její řešení, podélná disperze, disperzní součinitele a způsoby jejich určování; mísící zóny. (Matoušek)